Historia
Z życia parafii
Nasi duszpasterze
Intencje i ogłoszenia
Brama III Tysiąclecia
Krzyże i kapliczki
Grupy parafialne
Siostry Służebniczki
Galeria zdjęć
Kamera internetowa
Ciekawe linki
Sakramenty
Pogrzeby
Kontakt
Różne
 

Parafialna pielgrzymka do sanktuariów Francji

W dniach od 20. do 28. lipca grupa Parafian z Chełmu Śląskiego udała się na pielgrzymkę do sanktuariów Francji.
Po przemierzeniu Czech, Austrii i północnych Włoch malowniczą alpejską trasą dotarli do La Salette - sanktuarium Matki Bożej Płaczącej. W tym miejscu, położonym na wysokości prawie 2 tysięcy metrów spędzili dwa dni, uczestnicząc w Mszach, nabożeństwach wieczornych i katechezie. Cieszyli się także widokami alpejskich szczytów i przeżywali niezwykłą atmosferę miejsca objawień Matki Bożej.
Kolejny dzień do przejazd do Tours, a po drodze zwiedzanie Ars- miejsca związanego z życiem i działalnością św. Jana Marii Vianneya – patrona proboszczów, następnie wizyta w miasteczku Paray-le-Monial, gdzie Małgorzata Alacoque otrzymała objawienie Najświętszego Serca Pana Jezusa, na koniec dnia - Nevers, gdzie w klasztorze znajduje się ciało Bernadety Soubirous, cudownie zachowane od rozkładu.
Z Tours pielgrzymi pojechali nad kanał La Manche, do sanktuarium św. Michała Archanioła, położonego na malutkiej wysepce – La Mont Saint Michel. W zależności od przypływu lub odpływu morza sanktuarium staje się wyspą lub częścią lądu stałego.
Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich była wizyta w Lisieux, mieście św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Tam zobaczyli monumentalną bazylikę, dom w którym święta spędziła dzieciństwo i klasztor sióstr karmelitanek do którego wstąpiła.
Ostatnim etapem wyprawy był Paryż. Wieczorem pielgrzymi udali się kolejką podmiejską a następnie metrem w okolice katedry Notre Dame, a potem ulicami Paryża i szerokimi placami Louvre, De La Concorde, polami elizejskimi pieszo kilka kilometrów do przystani statków wycieczkowych. od godziny 22 odbyli półtoragodzinny rejs po Sekwanie, zachwycając się nocną panoramą oświetlonego Paryża.
W kolejnym dniu rankiem pielgrzymi wjechali na szczyt wieży Eiffle’a i podziwiali panoramę miasta, potem ochłodzili się przy fontannie na placu Trocadero, a następnie autokarem udali przejechali przez miasto do nowoczesnej dzielnicy La Defense, zaskakującej rozwiązaniami urbanistycznymi. Głównym punktem tego dnia była Msza w kaplicy Cudownego Medalika, gdzie Katarzyna Laboure otrzymała objawienia Matki Bożej. Dzień zakończył się wizytą w bazylice Sacre Coeur i zwiedzaniem niezwykłych uliczek i placów Montmartre.
W ostatnim dniu pielgrzymi zwiedzili pałac i ogrody Wersalu, a wieczorem po przejechaniu stu kilometrów uczestniczyli we Mszy Świętej w katedrze koronacyjnej królów francuskich w Reims.

© 2004-2024 Parafia Chełm Śląski. All rights reserved